MEDINIŲ ALIEJUOTŲ BALDŲ PRIEŽIŪRA

Pirmiausia reikia atsiminti, kad medis yra natūrali gamtoje auganti medžiaga. Medžio spalva ir tekstūra kiekvienam baldų paviršiui suteikia unikalumo. Medžiui yra būdinga tai, kad skirtingo apšvietimo sąlygomis skiriasi tekstūra ir spalva, todėl toks reiškinys laikomas visiškai normaliu. Tai tik patvirtina aukštą medžiagų kokybę ir negali būti pagrindu pateikti pretenziją. Kaip ir kitos natūralios medžiagos, medieną veikia pernelyg drėgnas ar sausas oras. Nors ir padengtas kokybiškais aliejais medis gali išbrinkti arba susitraukti. Baldą reikia eksploatuoti patalpoje, kurioje palaikoma vidutinė temperatūra ir santykinis drėgnumas.

Baldai iš medžio masyvo yra jautrūs tiesioginiams saulės spinduliams bei tiesioginiams spinduliams nuo šviesos šaltinių. Dėl šių spindulių poveikio gali pasikeisti spalvos sodrumas. Atspalvio ir spalvos intensyvumo pasikeitimas dažniausiai pasireiškia masyvo balduose. Baldai pagaminti iš medžio gali natūraliai senti, ant šių baldų gali atsirasti „gyslos“. Tai yra normali reakcija. Baldus reikia valyti medienos pluošto struktūros kryptimi, nes taip geriau nuvalomas fasadas, neužkimšant smulkiausių masyvo struktūros įdubimų.

Medienos masyvo baldus draudžiama plauti dideliu vandens kiekiu, nes medžio paviršiuje gali atsirasti pūslės ir paviršius gali atsilupti nuo pagrindinės dalies. Tokius paviršius galima valyti neutralaus skysto muilo tirpale sudrėkintu ir gerai išspaustu audiniu. Nuvalius paviršių drėgnu skudurėliu, reikia iš karto jį sausai nuvalyti. Per sujungimo siūles į fasado vidų patekusi perteklinė drėgmė gali sudaryti mikroįtrūkimus. Norint to išvengti reikia nusausinti. Negalima leisti riebalų ir kitoms labai nešvarioms dėmėms nudžiūti ant paviršiaus, nes šiose vietose ant medžio gali susidaryti nepašalinamos dėmės.

Natūralaus medžio paviršių reikia saugoti nuo smūgių, mechaninių pažeidimų, aštrių daiktų poveikio. Negalima leisti, kad paviršiai trintųsi su metaliniais daiktais.

Mediniai paviršiai turi būti saugomi nuo bet kokių agresyvių medžiagų (skiediklių, benzino, rūgščių, acetono ir kt.) patekimo ant jų

Jei jūsų baldai pagaminti ne iš sintetinės medžiagos, o iš natūralaus medžio, tokie dalykai kaip mažos taškinės šakos, medžio rievės, kiekvienos lentutės spalvos variacijos, medienos struktūros nevienodumas Jūsų neturėtų gluminti. Atvirkščiai – būtent tai ir pabrėžia natūralų medinių baldų grožį. Medžio masyvo baldai yra ilgaamžiški, nes juos visuomet galima atnaujinti. Tai didelis privalumas. Ąžuolo masyvo baldus tinkamai prižiūrint, galėsite jais džiaugtis daugelį metų.

Didžiausi medinių baldų priešai yra didelis karštis, didelis šaltis, saulė, drėgmė, vanduo, staigūs oro pasikeitimai. Labai svarbu jiems surasti tinkamą vietą, kad nebūtų šalia šilumos šaltinio ar lango. Nuo šilumos šaltinio (radiatoriaus, orlaidžio, židinio) sklindanti šiluma, tiesioginiai saulės spinduliai gali pakenkti baldams, gali pradėti skilinėti, keisti spalvą. Iš natūralaus medžio pagaminti baldai bijo karščio ir vandens. Todėl jei ant jo išsiliejo vanduo, nedelsiant reikėtų nusausinti, jei baldas aliejuotas gali likti dėmės.

Mediena natūralus gamtos produktas su laiku, kad ir kokia apdaila būtų padengtas, turi savybę keisti savo spalvą. Medienos spalva nebūna vieno atspalvio ar rašto, kiekvienas medis skirtingas, auga skirtingomis sąlygomis.

  1. Medžio masyvo baldus stenkitės statyti kuo toliau nuo radiatorių, orlaidžių ar kondicionierių, mediniams baldams kenkia temperatūros svyravimai.
  2. Aliejuotus baldus aliejuokite, ne rečiau nei nurodyta rekomendacijose.
  3. Šildymo sezono metu medžio masyvo baldai gali išdžiūti todėl patariama drėkinti patalpų orą. Esant oro drėgmei mažesnei nei 55%, atsiranda rizika, kad baldas sutrūkinės. Taip nutinka ne dėl gamintojo kaltės, o dėl neteisingos eksploatacijos.
  4. Ne šildymo sezono metu, padidėjus oro drėgnumui virš 70%, mediniai baldai iš aplinkos pritraukia drėgmės, išsiplečia, judančios dalys gali pradėti kliūti viena į kitą, todėl patalpas reikia sausinti.
  5. Nelaikykite medinių baldų tiesioginėje saulės šviesoje. Medinių baldų paviršių neigiamai veikia tiesioginiai saulės spinduliai, medis išblunka, skyla.
  6. Keiskite daiktų, priedų ar aksesuarų vietą ant medinių baldų, kad jie negulėtų visą laiką toje pačioje vietoje, net jeigu baldas nubluks, ant jo neliks ryškių dėmių.
  7. Kai kurių plastikinių ar guminių daiktų sudėtyje yra medžiagų, galinčių pažeisti medinių baldų apdailą gali atsirasti dėmių, todėl vertėtų atidžiau rinktis jų pastatymo vietą arba naudoti minkštus apdangalus, bei servetėles.
  8. Nešvarumus nuvalykite iš karto. Geriau valykite naudodami gerai sugeriančią medžiagą, o ne trinkite. Ilgai nenuvalytas vanduo, ant baldo paliks baltas dėmes. Alkoholis, kvepalai, priemonės po skutimosi ir medikamentai gali smarkiai pažeisti paviršių.
  9. Nenaudokite kelių rūšių valymo priemonių iš kart, ar vienu metu.

Paprastai praeina 3 - 9 mėnesiai, kol baldas iš gamintojo  pasiekia pirkėją. Aliejus jau būna susigėręs į medieną. Todėl ypač rekomenduojama naujai nusipirkus baldus prieš pradedant eksploatuoti praaliejuoti dar sykį. Kaip tai daroma:

  •  Nusiperkate baldams skirto aliejaus. Atkreipkite dėmesį, kad aliejus būtų būtent baldams:

Aliejai būna skirtingų pagrindų (angliškai - base). Jei panaudosite ne tos bazės aliejų - didelė tikimybė, kad Jūsų baldą išmuš baltos dėmės. O tada ilgai ir nuobodžiai šveisdami švitriniu popieriumi šalinsite naująjį aliejų nuo paviršiaus. Mūsų baldai aliejuoti bespalve linų sėmenų alyva.

Baldams skirtas aliejus neturi kenksmingų priemaišų, todėl drąsiai galite dėti maisto produktus. Jei turite nuo statybų likusio grindų ar kitokio aliejaus - nerekomenduojame juo aliejuoti baldų dėl aukščiau paminėtų priežasčių.

Bet jei nusprendėte rizikuoti - tada rekomenduojame nežinomu aliejumi padengti nematomą baldų pusę (pvz - apverskite stalą ir padenkite kokius 20x20 cm iš stalo vidinės pusės). Palaukite 12 valandų. Jei nieko neatsitiko - pabandykite aliejuoti visą baldą. Sėkmės!

Kartais klientai klausia - ar galime naudoti alyvuogių ar saulėgrąžų maistinį aliejų? Nerekomenduojame, nes maistinis aliejus, kaip ir kiekvienas maistas, kai baigiasi jo galiojimo laikas, gali pradėti skleisti nemalonų kvapą. Kiekvienas produktas turi savo paskirtį. Baldinis aliejus geriau įsigeria, negu maistinis. Maistinį aliejų naudoti galite, bet rezultatas bus prastesnis.

  •  Aplinkos temperatūra

Aplinkos temperatūra turi būti ne mažiau 20 C, tada aliejus gerai įsigeria į paviršių. Be abejo, galite dirbti ir žemesnėse temperatūrose, tačiau Jūsų darbo rezultatas bus prastesnis (ne taip gerai aliejus įsigers į medieną);

  •  Paruoškite paviršių

Ranka perbraukiate baldo paviršių. Paviršiaus šiurkštumui įvertinti ranka žymiai jautresnė, negu akis. Jei pajutote šiurkštų paviršių - tą vietą pašveiskite smulkiu švitriniu popieriumi (švitro numeris / kalibras turi būti ne mažiau 180). Šveisti reikia išilgai medienos plaušo, jokiu būdu ne skersai!.

Kas nutiks jei šveisite skersai medžio pluošto / skersai lamelių? Niekas baisaus nuo to nenutiks, bet rezultate tik subraižysite paviršių ir vis tiek Jums norint gauti lygų paviršių - užbaigti šlifavimą reikės šveičiant išilgai medžio pluošto.

  •  Paviršiaus aliejavimas

Įsipilate į plokščią indą baldinio aliejaus ir medvilniniu skudurėliu padengiate visą baldo paviršių, aliejus pradeda gertis į paviršių.

Palaukite 15- 20 min; aliejus, priklausomai nuo medienos struktūros, vienur jau bus susigėręs, kitur - dar ne. Tada tuo pačiu skuduriuku vėl perbraukiate per baldo paviršių ir išlyginate / išsklaidote aliejaus perteklių.

Palaukiate keletą minučių ir švariu sausu medvilniniu skuduru ar popieriniu virtuvės rankšluoščiu nuvalote aliejaus perteklių. O jei nenuvalysite - kas bus? Po 24 val aliejus sukietėja ir tos vietos, kur buvo aliejaus lašai ar balutės - blizgės kaip lakas, o ten, kur aliejus susigėrė - bus matinis paviršius. O tada vėl reikės pasitelkti švitrinį popierių Nr. 180 (ir didesnio numerio) į pagalbą.

  • Po pusės ar metų viską pakartoti

Rekomenduojama kas pusę metų ar bent kartą per metus atnaujinti apdailą. Dažniau naudojamus baldus, tokius kaip stalo stalviršis, rekomenduojame peraliejuoti dažniau.

Video nuoroda baldų aliejavimui https://www.youtube.com/watch?v=2UiPwtHttUg&app=desktop